Fotbal: Universitatea Craiova, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României

Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 4-1 (2-1), în deplasare, în ultimul meci din optimi.

Craiovenii au marcat toate golurile, prin Valentin Mihăilă (12, 20), Alexandru Cicâldău (53 – penalty) şi Alexandru Ioniţă II (75), dar şi în proprie poartă, prin Ivan Martic (32).

Ioniţă a reuşit primul său gol în tricoul Universităţii. Penalty-ul a fost acordat după un fault comis de Aissa Laidouni asupra lui Tiago Ferreira.

Atacantul bosniac Elvir Koljic a intrat în min. 59 la Universitatea în locul lui Luis Niţu, dar s-a accidentat în min. 68, când a încercat o foarfecă, fiind înlocuit cu Nicuşor Bancu în min. 72.

La meci au asistat şi Cosmin Contra, selecţionerul naţionalei României, şi Mirel Rădoi, selecţionerul reprezentativei Under-21.

Celelalte echipe calificate în sferturi sunt FC Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti, Dinamo şi Poli Iaşi şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

FC Voluntari – Universitatea Craiova 1-4 (1-2), Stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari
Au marcat: Ivan Martic (32, autogol), respectiv Valentin Mihăilă (12, 20), Alexandru Cicâldău (53 – penalty), Alexandru Ioniţă II (75).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Ciprian Paraschiv (Iaşi) – FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.